مراسم اختتامیه این دوره جشنواره ونیز شنبه شب برگزار شد و هیأت داوران بخش مسابقه بین‌الملل به ریاست کوئنتین تارانتینو جایزه اول جشنواره را به کوپولا 39 ساله اعطا کرد.

به گزارش فرارو، سوفیا کوپولا که دختر فرانسیس فورد کوپولا خالق سه‌گانه «پدرخوانده» است، فیلم «جایی» را «پرتره‌ای از لس‌آنجلس معاصر» توصیف کرد. تارانتینو هم گفت: «این فیلم از همان ابتدا ما را به وجد آورد.»

در دیگر بخش‌ها، فیلم اسپانیایی Balada Triste de Trompeta به کارگردانی «الکس دی لا ایگلسیا» جایزه جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردان همین طور جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره ونیز 2010 را دریافت کرد. این فیلم که درباره یک مثلث عشقی است با واکنش‌های متفاوت تماشاگران جشنواره روبرو شد.

تریلر «قتل اساسی» به کارگردانی «یرژی اسکولیمووسکی» فیلم‌ساز لهستانی برنده جایزه ویژه هیأت داوران شد. «وینسنت گالو» بازیگر آمریکایی هم برای بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد را برد.

جایزه بهترین بازیگر زن این دوره جشنواره ونیز نیز نیز به «آریا لابد» برای بازی در فیلم یونانی «آتنبرگ» به کارگردانی «آتینا ریچل» تسانگاری اعطاء شد.

امسال 24 فیلم در بخش مسابقه جشنواره ونیز حضور داشتند و متوسط سن فیلمسازان بخش مسابقه به شکلی نامعمول زیر 47 سال بود و 79 فیلم بلند از 34 کشور برای اولین بار در دنیا در شصت‌و‌هفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمدند.«کوئنتین تارانتینو»، رئیس هیأت داوران بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره ونیز
آغاز مراسم اهداء جوایز جشنواره ونیز.
«وینسنت گالو» جایزه بهترین بازیگر مرد را برای«قتل اساسی» به کارگردانی «یرژی اسکولیمووسکی» (لهستان، نروژ، مجارستان، ایرلند). «گالو » برای دریافت جایزه خود در مراسم حضور نیافت و کارگردان فیلم برای گرفتن جایزه او به روی سن رفت.
«الکس دی لا ایگلسیا» جایزه بهترین فیلمنامه و شیر نقره بهترین کارگردان را برای Balada Triste de Trompeta (اسپانیا، فرانسه) دریافت کرد.
«سوفیا کوپولا» برای «جایی»، شیر طلای بهترین فیلم ونیز را دریافت کرد.
«آریان لابد»، برای «آتنبرگ» به کارگردانی «آتینا ریچل تسانگاری» جایزه بهترین بازیگر زن را گرفت.
جایزه افق‌های ونیز (فیلم‌های بلند)به «تابستان جالوت» ساخته «نیکلاس پردا» از مکزیک رسید.
«قتل اساسی» «یرژی اسکولیمووسکی» محصول لهستان، نروژ، مجارستان و ایرلند، جایزه ویژه هیأت داوران را گرفت.
جایزه شیر ویژه برای مجموعه آثار به «مونت هلمان» رسید.
جایزه بهترین فیلمبرداریبه «میخائیل کریچمن» برای فیلم «ارواح خاموش» به کارگردانی «الکسی فدورچنکو» از روسیه رسید.
شیر آینده یا جایزه «لوییجی دی لورنتیس» برای بهترین فیلم اول به «اکثریت»، سرن یوچه (ترکیه) اهدا شد.
جایزه افق‌های ونیز (فیلم‌های کوتاه) به «ورود جذابیت»،« پیتر شرکاسی»، استرالیا اهدا شد.
جایزه افق‌های ونیز (فیلم‌های نیمه‌بلند) به «خارج»، «رو روزن» رسید.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 شهریور 1389    | توسط: فرشید ریاحی    |    |
نظرات()